
BROADWAYMUSIKALEN ANNIE PÅ LISEBERGSTEATERN I GÖTEBORG
ANNIE är en gripande solskenshistoria där handlingen utspelar sig i 30-talets Amerika, mitt i den djupa depressionen, och handlar om den föräldralösa flickan ANNIE som bor på ett barnhem på Hudson Street som styrs av den lätt alkoholiserade Miss Hannigan. Då hon inte alls är särskilt förtjust i barn, styr hon barnhemmet med järnhand. ANNIE tar varje tillfälle som ges att rymma. Plötsligt en dag kommer privatsekreterare Grace Farrel in på barnhemmet och erbjuder ANNIE att få följa med hem till miljardären Oliver Warbucks, stadens rikaste affärsman, och spendera julen där. Tillsammans med Grace visar han ANNIE andra sidor av livet och de upplever glädje tillsammans. Mr Warbucks vill adoptera henne, men ANNIE har inte gett upp hoppet om att en dag återförenas med sina föräldrar. Med hjälp av en silvermedaljong och ett brev hoppas hon hitta sin biologiska mamma och pappa.
Denna klassiska musikal har tolkats i flertalet filmer och på stora scener världen runt. Musikalen är baserad på den tecknade serien Little Orphan Annie och innehåller alla element som utgör en succémusikal; bra musik, glädje, dans och några tårar. Musiken i musikalen berör människor i alla åldrar, till exempel ”It´s the hard-knock life, ”Maybe”, ”I think I’m gonna like it here” och naturligtvis den mest kända, Annies sång ”Tomorrow”.
Program
Vi tar upp resenärer på Höglandet/Jönköping enligt avgångstider.
På vägen till Göteborg stannar vi för ett fikastopp där vi bjuder alla på kaffe och fralla på Rasta i Strängsered.
Vi beräknar att vara framme i Göteborg vid 12.30 och då försöker vi checka in direkt på vårt hotell som är Scandic Europa vid Nordstan. Går det inte checka in så ställer vi väskorna i bagagerummet och man checkar in själv under eftermiddagen. Normal incheckning är 15,00.
Nu passar det perfekt att ta en fika eller lunch i underbara Göteborg.
Vid 17,30 kör vi till Lisebergsteatern för föreställningen som börjar 18,00.
Efter föreställningen kör vi tillbaks till hotellet, för de som inte vill stanna kvar i centrum.
Söndagen bjuder på en härlig frukost i lugn och ro, och man checkar ut senast 12,00, och ställer väskorna i bagagerummet, och efter det är det fri tid som lämpligen används till shopping i centrum eller butikerna runt omkring, eller bara flanera runt och ta en fika.
Vid 13,30 åker vi hemåt, och resan körs utan stopp.
Mycket välkommen att boka denna resan med oss på JoRo buss!
Vi reserverar oss för slutförsäljning.