.png)
Eva Rydbergs final på Fredriksdalsteatern
Sommaren 2026 kommer Eva Rydberg tillbaka till Fredriksdalsteatern i Helsingborg för att göra sista sommarteaterföreställning – alltså FINAL på FREDRIKSDAL!
Tillsammans med Claes Malmberg bjuder hon på en hejdundrande musikalisk sommarkomedi – Hjälten från Öresund – av Arnold & Bach i nybearbetning och regi av Anders Aldgård.
Året är 1966 och fröhandlare Pettersson har köpt en ny gård utanför Helsingborg. Där bor han med sin dotter och sin barska husa Ellen, som hållit ordning på honom de senaste 25 åren. Fröhandlaren har blivit en hjälte – han har nämligen räddat livet på en ung dam, som i tacksamhet friat till honom. Nu ska det bli bröllop, vilket inte ses med blida ögon av husan!
En lögn som till varje pris måste skyddas, en brudgum som egentligen är kär i sin svärmor, en präst som vill uppvakta dottern i ett delikat syfte, en gammal skolkamrat som försöker ställa tillrätta men bara gör allt värre, en fästman som vill ha tillbaka sin fästmö, en sjöman som egentligen är – ja, vem då? – och en husa som lägger sig i det mesta – ja, det artar sig till en rykande rolig röra med mycket sång, dans och skratt när Eva Rydberg säger tack och hej!
Program
Efter en rundtur på Höglandet/Jönköping för att hämta upp resenärer åker vi mot Helsingborg.
Vi stannar för ett fikastopp med kaffe och fralla på Ljungbystopp som ingår i resans pris.
Vi beräknar att vara framme i Helsingborg runt 13,00, där vi släpper av er centralt för tid på egen hand. Bussen går sedan mot teatern i god tid innan föreställningen som börjar 16,00.
Föreställningen har två akter med en 20 min paus emellan och slutar c:a 18,30, därefter åker vi hemåt med ett stopp för mat.
Vi reserverar oss för slutförsäljning!

