🌷Följ med oss och möt våren i Holland där tulpanfälten står i full blom och färgprakten är som allra vackrast!
Tänk dig kilometer efter kilometer av färgsprakande tulpanfält, vårsol över de holländska kanalerna och miljontals blommor som tillsammans skapar ett landskap nästan för vackert för att vara verkligt... Visst låter det underbart? Under vår populära blomsterresa till Holland får du uppleva ett hav av färger när våren står i full blom!
Resans höjdpunkter inkluderar bland annat:
🌷 Besök i den berömda blomsterparken Keukenhof med ca. 700 olika sorters tulpaner
🌷 En ikonisk kanaltur genom Amsterdams charmiga vattenvägar
🌷 Blomsterauktionen i Aalsmeer som ger en unik inblick i blomsterhandeln
🌷 Det imponerande konstverket Panorama Mesdag – en rundmålning som tar andan ur en!
🌷 Vi upplever även det spektakulära blomsterparaden den 17 april 2027
Den världsberömda blomsterparken Keukenhof rymmer ett enormt blomsterhav på sina 32 hektar. Omkring 7 miljoner blomsterlökar planteras för hand varje år och förvandlar parken till ett levande konstverksmål – här väntar oss praktfulla odlingar med tulpaner och andra vårblommor i mängder av färger och fantasifulla arrangemang!
Den 17 april 2027 går startskottet för den storslagna 80:e upplagan av Hollands spektakulära blomsterparad som är en riktig folkfest! Gigantiska handbyggda skuplturer av miljontals doftande hyacinter, tjusiga påskliljor och (såklart) vackra tulpaner rulla fram på utsmyckade blomstervagnar.
Resan bjuder dessutom på den mäktiga blomsterauktionen i Aalsmeer där vi ser tusentals blomstervagnar rulla förbi i en perfekt koreograferad dans på auktionsgolvet.
Utöver allt detta har vi även lyckats få med klassiska holländska upplevelser såsom kanaltur i Amsterdam, besök på äkta holländsk bondgård där man tillverkar Edamerost och en inblick i hantverket bakom de ikoniska holländska träskorna!
Vi har med varm hand valt ut två fina 4-stjärniga hotell för extra lyx och komfort under vår vistelse:


🚍 Bokar du bussen med start enbart i Småland bor vi i Nootdorp på populära
Van der Valk Hotel Den Haag-Nootdorp


🚍 Bokar du bussen med start i både Östergötland och Småland bor vi i Amsterdam på tjusiga WestCord Fashion Hotel Amsterdam








