Skip to main content

Julmarknad i Stralsund 3 dagar

8–10 december

Följ med JoRo Buss till stämningsfulla Stralsund och upplev en härlig julresa till en av norra Tysklands mest traditionsrika julmarknader.

Under adventstid förvandlas stadens historiska centrum till en magisk vintervärld fylld av ljus, dofter och julstämning. Julmarknaden breder ut sig över flera platser – Alter Markt, Neuer Markt, Rathauskeller och Johanniskloster – och bjuder på allt från hantverk och lokala delikatesser till musik och vinteraktiviteter.

Vi bor bekvämt på Hotel Baltic i Stralsund, med närhet till både julmarknaden och stadens sevärdheter. Här får du uppleva en unik kombination av hansahistoria, vacker tegelarkitektur och äkta julkänsla.

Stralsunds julmarknad har anor från 1500-talet och räknas som en av de äldsta i Östersjöområdet. I den UNESCO-listade gamla stadskärnan väntar mysiga gränder, historiska byggnader och en atmosfär som verkligen sätter rätt stämning inför julen.

Dag 1 – 8/12

Avresa från hemorterna i helturistbuss. Vi gör ett stopp i Ljungby där vi bjuder på kaffe och fralla. Resan fortsätter via Helsingborg–Helsingör och vidare genom Danmark till färjan Gedser–Rostock. Därefter åker vi till Stralsund och vårt hotell där vi checkar in och äter gemensam middag. Kvällen fri.

Dag 2 – 9/12

Efter hotellfrukost har du dagen fri att uppleva julmarknaden i Stralsund i egen takt. Strosa mellan de olika torgen, handla julklappar, njut av lokala specialiteter och ta in den härliga julstämningen. Middag på egen hand.

Dag 3 – 10/12

Frukost och utcheckning. Vi lämnar Stralsund och åker mot Rostock där vi gör ett stopp vid Bordershop (max 50 kg/person). Därefter fortsätter vi hemresan via färja och Danmark. Matstopp på vägen.

Plats På- och avstigning Avresa Hemkomst
Nässjö Södra torget 04:40
Forserum Stationen 05:00
Huskvarna Nya biblioteket 05:15
Jönköping Stationen/G:a bussgodset 05:30
Torsvik Busshållplats vid Shell-macken 05:50
Götaström Värdshuset 06:15

AvresaAvreseortDestinationLediga platserFrån pris

December 2026

8/12FleraStralsund Julmarknad 3 dagar från Östergötland och SmålandMer än 84 145:-BokaMer information

Hotell

Hotel Baltic Stralsund
Hotel Baltic, Stralsund - Under resan bor vi på Hotel Baltic i Stralsund , ett trivsamt och välbeläget hotell med närhet till både hamnen och stadens historiska centrum. Med sitt läge strax utanför d...