Skip to main content

Dagsprogram

  • Dag 1 (10/6): Hemorten - Falun

    Vi lämnar hemorterna bakom oss och påbörjar vår resa mot vackra Dalarna där en riktig musikupplevelse väntar! 

    Under förmiddagen gör vi ett trevligt fikastopp vid Albackans rastplats utanför Mjölby, där vi bjuds på kaffe och fralla. Vi fortsätter sedan mot Lindesberg och gör ett uppskattat lunchstopp på Linde Sjökrog där vi slår oss ner och njuter av en god gemensam lunch. 

    Mätta och belåtna fortsätter vi genom det svenska landskapet mot vårt hotell, dit vi beräknas anlända framåt kvällen. Här checkar vi in och får en stund att komma till rätta innan vi samlas för en trevlig middag tillsammans på hotellet. 

    En härlig första resdag med trevligt sällskap, god mat och förväntningar inför morgondagens stora höjdpunkt! 

  • Dag 2 (11/6): Falu Gruva & Rod Stewart!

    Efter en god hotellfrukost väntar en dag fylld av både kultur, smakupplevelser och musik i världsklass!

    Vi börjar med ett besök vid historiska Falu Gruva, en av Sveriges mest betydelsefulla kulturhistoriska platser och en del av världsarvet Falun. Under en guidad busstur får vi höra fascinerande berättelser om gruvans långa historia och den betydelse den haft för Sverige genom århundradena. Efter rundturen finns även tid att kika in i gruvbutiken.

    Därefter fortsätter vi till charmiga Stabergs Krog och Trädgårdscafé, där en god lunch väntar i vackra omgivningar. Efter lunchen återvänder vi till hotellet och får ett par timmar för avkoppling och möjlighet att ladda upp inför kvällens stora upplevelse.

    Nu är det äntligen dags – Rod Stewart på Dalhalla!

    Under eftermiddagen tar vår buss oss till den spektakulära utomhusarenan Dalhalla, vackert belägen i ett gammalt kalkbrott utanför Rättvik. Med sina mäktiga bergväggar, sin unika atmosfär och den öppna himlen ovanför är Dalhalla en konsertarena utöver det vanliga.

    När den legendariske Rod Stewart intar scenen väntar en kväll fylld av musik, nostalgi och odödliga hits. Med sin karaktäristiska raspiga röst och en låtskatt som sträcker sig över sex decennier har han berört generationer av musikälskare världen över.

    Tänk dig att få uppleva klassiker som Sailing, Maggie May och Forever Young i denna storslagna miljö. Här finns alla förutsättningar för gåshud, allsång och minnen som lever kvar länge!

    Väl på plats är bara att slå sig ner, njuta av stämningen och låta musiken göra resten.

    Efter konserten väntar vår buss för att ta oss tillbaka till hotellet, fyllda av kvällens alla intryck.

  • Dag 3 (12/6): Hemresa med fina minnen i bagaget

    Efter två upplevelserika dagar börjar vi morgonen i lugn och ro med en god hotellfrukost. Vi checkar ut och påbörjar därefter vår hemresa söderut.

    På vägen gör vi ett trevligt fikastopp i den charmiga trästaden Nora, där vi bjuds på kaffe och kaka. Här får vi möjlighet att sträcka på benen och njuta av en liten paus innan resan fortsätter.

    Lite senare stannar vi vid Rasta Brändåsen, där det finns möjlighet att köpa lunch på egen hand.

    Vi fortsätter sedan hemåt med härliga minnen från Dalarna, trevliga upplevelser och framför allt en konsertkväll med Rod Stewart som vi sent kommer att glömma.

    Vi tackar för tre fantastiska dagar tillsammans och hoppas att vi snart får välkomna er ombord på en ny JoRo-resa!