Vi startar vår resa under morgonen och tar sikte mot natursköna Österlen. En buss-fika blir det förstås på väg mot Skåne på lämpligt ställe. Strax innan vi är når Kivik gör vi ett foto-stopp vid välkända Brösarps backar. Framme i Kivik äter vi lunch på trevliga Buhres restaurang. Under eftermiddagen beöker vi Skepparps vingård för en intressant visning och vinprovning. Nöjda med vår första dag reser vi åter till Simrishamn för övernattning och middag på vårt hotell.

Efter frukost samlas i vår bekväma buss och reser mot fiskehamnen Kåseberga. Härifrån finns det möjlighet att promenera upp till Ale Stenar. Skeppssättningen är en av Sveriges mest mytomspunna sevärdheter. Stenarna är placerade i formen av ett skepp. Här på höjden med utsikt över Östersjön känner man historiens vingslag. Om man inte vill göra den ganska branta promenaden upp på berget stannar man i hamnen och kanske tar en kopp kaffe och beskådar aktiviteterna i fiskehamnen. Nöjda med besöket åker vi vidare till charmiga Backagården för att äta lunch. Innan vi återvänder till hotellet besöker vi Kiviks Musteri. Här finns möjlighet att handla i butiken. Kvällen spenderar vi i Simrishamn och äter en god middag på hotellet. Därefter kanske det passar bra med en kvällspromenad i gemytliga Simrishamn.

Innan vi lämnar Skåne för denna gång dröjer vi oss kvar i charmiga Ystad. Här får vi en guidning i Wallanders fotspår. Vi besöker även Ystad Studios Visitor center. Många års filminspelningar i Ystad finns dokumenterade här. Naturligtvis får vi lite egen tid på stan och möjlighet att äta lunch innan hemresan. En promenad här i Ystad, med sina smala kullerstensgatorna är en upplevelse i sig. Här kan du hitta Ystads mest fotograferade gata, Lilla Västergatan. En anledning är de blommande stockrosorna och de färgglada gathusen med Mariakyrkans torn i bakgrunden. Vi samlas så småningom för att starta resan hemåt. Nöjda med vår mini-semester landar vi åter i våra hemorter under kvällen.

| Plats | På- och avstigning | Avresa | Hemkomst |
|---|---|---|---|
| Skärblacka | Eskilsvägen 23, Kanalbuss garage | 05:45 | 22:15 |
| Norrköping | Resecentrum, hpl. C3-C6 | 06:05 | 22:00 |
| Linköping | Fjärrbussterminalen | 06:45 | 21:15 |
| Sävsjö | Resecentrum | 06:45 | 20:45 |
| Mjölby | McDonalds | 07:15 | 20:45 |
| Vetlanda | Resecentrum | 07:15 | 21:15 |
| Ekenässjön | Parkering vid g:a Hedda Gretas | 07:25 | 20:45 |
| Eksjö | Resecentrum | 07:45 | 20:25 |
| Ödeshög | Östgötaporten Dinners | 07:45 | 20:15 |
| Nässjö | Södra torget | 08:05 | 20:05 |
| Gränna | Cirkle K | 08:15 | 19:45 |
| Forserum | Stationen | 08:25 | 19:35 |
| Huskvarna | Nya biblioteket | 08:45 | 19:15 |
| Jönköping | Station g:a bussgodset | 09:00 | 19:00 |
| Torsvik | Busshållplats vid Shell-macken | 09:15 | 18:45 |
| Götaström | Värdshuset | 09:35 | 18:10 |
| Värnamo | Rastplats vid Vandalorum | 10:00 | 17:50 |
| Ljungby | Ljungbystopp, Hotell Best Western | 10:20 | 17:30 |
| Avresa | Avreseort | Destination | Lediga platser | Från pris | |
|---|---|---|---|---|---|
Juni 2027 | |||||
| 16/6 | Flera | Skåne med Österlen, Kivik och Ystad 3 dagar | Mer än 8 | 5 690:- | BokaMer information |