Skip to main content

Glittrande Skagen 4 dagar

Idylliska Skagen – där havet möter himlen!

Under denna resa får vi uppleva det magiska ljus och den mysiga stämning som råder här. Vi ser milslånga sandstränder, inspireras av Skagenmålarnas vackra konstverk och tar oss med hjälp av traktor och passagerarvagn ut till de mäktiga vågorna som är i ständig kamp om vem som är starkas av Skagerrak och Kattegatt ute på vackra Grenens udde – ett naturfenomen som man bara kan uppleva på några få ställen i världen! Kanske har vi tur och även möter några av de söta sälarna som gärna vilar sig på den vita sandbädden?

Fritextsökning

Dagsprogram

  • Dag 1 (27/5): Hemorten - Skagen

    Vi intar plats i bussen och tar sikte mot Göteborg. Utmed vägen blir det uppehåll för rast och möjlighet till något att äta.

    Väl framme vid Stena Lines terminal bordar vi färjan och intar en gemensam middag. Efter drygt 3 timmar når vi Fredrikshamn och styr bussen mot Skagen för incheckning på vårt centralt belägna hotell i hjärtat av staden. Resten av kvällen är fri för egna aktiviteter.

    Hemorten - Skagen
  • Dag 2 (28/5): Vi lär känna Skagen

    Efter en stärkande hotellfrukost väntar oss en heldag i glittrande Skagen! Vi möter upp vår lokalguide för en rundtur så vi kan bekanta oss med omgivningarna i denna idylliska semesterort. Under ett besök på Skagens Museum trollbinder Skagenmålarnas fantastiska konstverk och levnadshistorier.

    Vi ges även tid till att på egen hand inta lunch och upptäcka staden. Njut av god mat och trevlig stämning i den mysiga hamnen där det nästan alltid finns nyfångad fisk på menyn! Skagen har ett härligt restaurangutbud med allt från klassiska danska rätter serverade med en ”lille en” till asiatiska smaker eller moderna franska delikatesser.

    Vid överenskommen tid samlas vi för dagens sista aktivitet vilket är en åktur med ”Sandormen” ut till magiska Grenen – udden där två hav möts! Tagna av ljuset och havet men också lätt ”genomblåsta” återvänder vi till hotellet.

    Vi lär känna Skagen
  • Dag 3 (29/5): En dag fri för egna aktiviteter

    Nu när vi bekantat oss med staden har vi en hel dag helt fri för egna strövtåg! Skagens kullerstensbelagda stadskärna med sina mysiga butiker och caféer passar perfekt både för en avkopplande helg och en upplevelserik minisemester.

    Promenera bland de pittoreska husen, insup den fantastiska naturen, fynda på roliga loppisar och ta del av havets läckra delikatesser i hamnområdet som får smaklökarna att dansa. För den öl intresserade är kanske Skagen Bryghus, Danmarks nordligaste bryggeri, värt ett besök. Här finns nämligen landets största ölträdgård och ett brett utbud av cirka 40st olika ölsorter.

    En dag fri för egna aktiviteter
  • Dag 4 (30/5): Skagen - Hemorten

    Då har det blivit dags att tacka Skagen för denna gång. Vi tar plats i bussen och får en sista skymt av ljusa sandstränder och små ockragula hus på vår väg mot Fredrikshamn. Här stiger vi ombord på färjan tillbaka till Göteborg, färdas sedan vidare mot våra hemorter med ett stopp på lämpligt ställe för rast och möjlighet till något att äta. Tack för denna gång!

    Skagen - Hemorten
Plats På- och avstigning Avresa Hemkomst
Skärblacka Eskilsvägen 23, Kanalbuss garage 08:10 23:00
Norrköping Resecentrum, hpl. C3-C6 08:30 22:40
Sävsjö Resecentrum 08:50 22:25
Linköping Fjärrbussterminalen 09:10 22:05
Vetlanda Resecentrum 09:20 21:55
Ekenässjön Gamla Hedda Greta 09:30 21:45
Mjölby McDonald´s 09:40 21:35
Eksjö Resecentrum 09:50 21:25
Eksjö Garaget 10:00 21:15
Ödeshög Östgötaporten, Dinners 10:10 21:05
Nässjö Södra Torget 10:20 20:55
Gränna Circle K 10:35 20:40
Forserum Busstation 10:45 20:30
Huskvarna Biblioteket 11:05 20:10
Jönköping Gamla Bussgods 11:15 20:00

AvresaAvreseortDestinationLediga platserFrån pris

Maj 2026

27/5FleraGlittrande Skagen 4 dagarMer än 87 950:-BokaMer information

Hotell

Foldens Hotel
Hotellet är beläget i centrala Skagen. Foldens Hotell har en egen restaurang och ett mysigt kafé. På hotellet finns det populära Viseværtshuset, som är en mötesplats för musik. Vi har nära till den va...