Skip to main content

Ålands skärgård 4 dagar - ett hav av upplevelser!

Foto av: Visit Åland / Heidi Ms Ikonen

Upplev Ålands fantastiska övärld och magnifika skärgårdsnatur! 

Unikt för Åland är just dess orörda skärgård samt de vackert slipade klipporna som får sin röda färg från den åländska rapakivigraniten. Här finns en övärld bestående av totalt 6 700 öar där havet alltid är nära. Med flest soltimmar i Norden, ett milt havsklimat och de tusentals små öarna har Åland en artrik och varierad natur till det mysiga livet i skärgården. Vi bor centralt och bra i hamn- och sjöfartsstaden Mariehamn med nära till shopping, badstränder och sevärdheter.

Fritextsökning

Dagsprogram

  • Dag 1 (13/8): Hemorten - Mariehamn

    När alla satt sig till rätta i vår fina buss tar vi sikte mot vackra Roslagen. Vi gör stopp för bensträckare och möjlighet till något att äta vid Stavsjö Krog & Kafé.

    I Grisslehamn väntar färjan som skall ta oss över Ålands hav till Eckerö. Ombord njuter vi av god mat och trevlig underhållning. I taxfreebutiken kan man handla parfymer, kosmetik, accessoarer, godis och olika drycker till förmånliga priser. Väl i land tar vi oss med bussen till Mariehamn och vårt centralt belägna hotell där skönt bäddade sängar väntar.

    Hemorten - Mariehamn
  • Dag 2-3 (14-15/8): Ålandspannkaka, slottsruiner och skärgårdssafari!

    Under dessa dagar väntar oss spännande utflykter i Mariehamn med omnejd! En av dagarna får vi sällskap av en lokalguide som visar oss runt och berättar om öriket Åland och dess med havet nära sammankopplade historia. Vi besöker Kastelholms slotts välbevarade slottsruin med spännande historia i stenväggarna och njuter av en välsmakande sopplunch i Smakbyn där vi även får prova på den traditionella Ålandspannkakan.

    Vi ger oss även ut på en skärgårdssafari och då får vi bland annat uppleva ögruppen Föglö i Ålands södra skärgård, Kjell Ekströms konstgalleri som ligger i en gammal butik i Hummersö och hembygdsmuseet Skeppargården Pellas som visas som ett ”levande” museum i 1800-talsskick med blommor i fönstren och bröddoft från köket – en riktig idyll!

    Ålandspannkaka, slottsruiner och skärgårdssafari!
  • Dag 4 (16/8): Dag 4. Mariehamn - Hemorten

    Efter frukost styr vi åter mot Eckerö där vi ges lite tid för egna strövtåg innan det är dags att kliva ombord på färjan. I Grisslehamn tar vi plats i bussen igen och reser den sista biten mot våra hemorter. Tack för den här gången!

    Dag 4. Mariehamn - Hemorten
Plats På- och avstigning Avresa Hemkomst
Eksjö Garaget 05:40 22:40
Nässjö Södra torget 06:00 22:20
Forserum Busstation 06:20 22:00
Jönköping Gamla Bussgods 06:45 21:35
Huskvarna Biblioteket 06:55 21:25
Gränna Cirkel K 07:20 21:00
Ödeshög Östgötaporten, Dinners 07:40 20:40
Mjölby McDonald’s 08:05 20:15
Linköping Samåkningsparkeringen vid Tornby IKEA 08:30 19:50
Norsholm Circle K 08:50 19:30
Stavsjö Stavsjö Krog & Kafé 09:20 18:15

AvresaAvreseortDestinationLediga platserFrån pris

Augusti 2026

13/8FleraÅlands skärgård 4 dagar - ett hav av upplevelser!Mer än 87 950:-BokaMer information

Hotell

Hotell Savoy
På detta svanenmärkta hotell bor vi bekvämt och bra i hjärtat av Mariehamn! Här finns stadens utbud av shopping, restauranger, aktiviteter och sevärdheter direkt utanför dörren. På hotellet finns även...