Kultur, natur och musik i världsklass i Dalhalla!
Följ med på en oförglömlig resa där film, musik och magi möts i Dalhallas mäktiga kalkbrott. Under tre härliga dagar får vi uppleva Dalarna från sin bästa sida, med spännande utflykter, god mat och storslagen underhållning.
Resans höjdpunkter
🎤 Konsert på Dalhalla – lördag 8 augusti
På lördagskvällen får vi uppleva den storslagna föreställningen A Night in Hollywood – en hyllning till filmhistoriens mest älskade musik.
Upplev tonerna från ikoniska filmer som Star Wars, Harry Potter, Gudfadern, Titanic och James Bond, framförda av Dalasinfoniettan i full symfoniorkester och några av Sveriges mest briljanta röster – allt under ledning av Petra Mede och musikalstjärnan Martin Redhe Nord.
På scenen står även Martin Stenmarck, Linda Pritchard, Viktoria Tocca och Malena Tuvung, tillsammans med Hanna Rydmans körensembler, dansare och till och med en egen stuntman – som gör kvällen till en show i sann Hollywood-anda.
En magisk kväll fylld av musik, glamour, skratt och stora känslor – i Dalhallas unika miljö!
Boende i Borlänge
Vi bor två nätter på Elite Hotel i Borlänge, ett bekvämt och centralt hotell med frukost inkluderad – en perfekt bas för våra utflykter och konserten i Dalhalla.
.jpg)
Utflykter i Dalarna
Under resan gör vi en rundtur i Falun med sin spännande gruvhistoria och besöker den berömda Carl Larsson-gården i Sundborn – fylld av konst, färg och familjeliv i äkta dalaromantik.
Tips inför resan;
Dalhalla är en utomhusarena, evenemang ställs inte in på grund av regn eller blåst. Ta på er kläder efter väder och bra skor. Regnponchos och filtar finns att köpa på plats.Vänligen observera att paraplyn inte får tas med in i Dalhalla.I Dalhalla trafikerar Arenabussen sträckan parkeringen/bussparkeringen – konsertområdet. Enkel resa kostar 40 kronor och betalas på plats med kort, det går inte att förboka bussen. Busshållplatserna är markerade med skylt “Arenabuss”.
.jpg)


.jpg)
.jpg)
.jpg)

.jpg)
.jpg)
.jpg)